Staff Directory

To contact a member of the staff, please dial (573) 526-9100 or click on a name to contact by email.

SEMA Director's Office

Ron Walker,
Director
Dawn Warren,
Deputy Director
Tami Soncrant,
Executive Administrative Assistant
Jim Charrier,
Special Projects
Brian Quinn,
Public Information Officer

Preparedness Division

Melissa Friel,
Preparedness Division Manager
Sheri Neninger,
Administrative Assistant

Plans Section

Tom Stiefermann,
Plans Section Chief
Laura Teske,
Administrative Assistant

State Planning Program

Brenda Heidbreder,
Planning Program Manager

Planners

Paula Nickelson,
Region A
David Bagge,
Region D
James Settle,
Region E
Mike Herbert,
Region F
Mark Pethan,
Region H
Steve Besemer,
Region I

National Flood Insurance Program (NFIP)

Dale Schmutzler,
Floodplain Program Manager
Karen McHugh,
Floodplain Management Officer
Scott Zeller,
Floodplain Management Section Engineer & Cooperating Technical Partner (CTP)

Preparedness Section

Training/Exercises Program

Nick Goeke,
Training and Exercise Program Manager
Shannon Carey,
Senior Support Assistant

Exercises

Sheila Huddleston,
Exercise Training Officer
Jessica Settle,
Exercise Training Officer

Training

Jack Raetz,
State Training Officer
June Simonton,
Administrative Assistant
Lori Blatter,
CEU Specialist

Human Services Program

Dante Glinieki,
Human Services Program Manager
Aren Koenig,
Human Services Planner
Anne Kyle,
Human Services Planner

Missouri Emergency Response Commission (MERC)

Dean Martin,
MERC Executive Director
Melissa Stafford,
Office Support Assistant
Tina Brown,
Executive I
Patricia Tye,
Administrative Assistant

Radiological Emergency Preparedness Program

Greg Voss,
Program Coordinator
Jim Kammerer,
Radiological Systems Maintenance Supervisor
Mary Smith,
Administrative Assistant
Darrell Chute,
Public Safety Manager/Radiological Emergency Planner
Jeff Rackers,
Radiological Systems Maintenance Technician

Response Division

Terry Cassil,
Response Division Manager
Ana Richardson,
Administrative Assistant

Readiness Section

Quinn Gardner,
Readiness Section Chief

Statewide Regional Coordinators

Maureen Burke,
Region A
Derek Lohner,
Region C
Denise Russell,
Region D
Mark Winkler,
Region E
Brenda Gerlach,
Region F
Region G
Vacant
Corey Sloan,
Region H
Brett Hendrix,
Region I

Facility/Communications

Tom Masso,
Facilities Manager

Logistics/Resources/BEOC Section

Randy Scrivner,
Logistics/Resources/BEOC Section Chief

Logistics Program

Sam Pherigo,
Logistics Program Manager

Resources Program

Dan Harrison,
Resources Program Manager

Information Technology

Jim Bernskoetter,
Information Technology Technician

Geographic Information Systems

Debbie Briedwell,
Geographic Information Systems Specialist
Alexis Gieseker,
Geographic Information Systems Specialist

Recovery/Finance Division

Ron Broxton,
Recovery/ Finance Division Manager
Elizabeth Thompson,
Administrative Assistant

Public Assistance Section

Alan Prenger,
Public Assistance Section Chief
Diane Petty,
Administrative Assistant
Kim Stuefer,
Public Assistance Coordinator
Karen Cassmeyer,
Public Assistance Coordinator
Jeff Briggs,
Public Assistance Coordinator
David Burgan,
Public Assistance Coordinator
Angie Mengwasser,
Public Assistance Coordinator
Stephen Cheavens,
Public Assistance Coordinator
Matthew Boley,
Public Assistance Coordinator

Fiscal & Administration Section

LeAnn Ringwald,
Branch Chief

Financial Reporting

Rose Hodge,
Accountant III

Procurement

Amber Willis,
Procurement Officer I

Professional Audit/Monitoring

Catherine Long,
Accounting Specialist

Disaster Reporting

Nikol Enyart,
Accounting Specialist II

Disaster Reporting/Payables

Lynn Bock,
Accounting Specialist I

Payables/Fixed Assets

Ashley Braun,
Account Clerk II

Human Resources

Jackie Hofstetter,
Account Clerk II

Mitigation Section

Elizabeth Weyrauch,
Mitigation Section Chief
Dave Lupardus,
Senior Hazard Mitigation Specialist
Gayla Weber,
Senior Hazard Mitigation Specialist
Heidi Carver,
Senior Hazard Mitigation Specialist

Last updated 12/8/2014 4:37:47 PM