Staff Directory

To contact a member of the staff, please dial (573) 526-9100 or click on a name to contact by email.

SEMA Director's Office

Ron Walker,
Director
Dawn Warren,
Deputy Director
Tami Soncrant,
Executive Administrative Assistant
Brian Quinn,
Public Information Officer

Preparedness Division

Melissa Friel,
Preparedness Division Manager
Sheri Neninger,
Administrative Assistant

Plans Section

Tom Stiefermann,
Plans Section Chief
Laura Teske,
Administrative Assistant

State Planning Program

Brenda Heidbreder,
Planning Program Manager

Planners

Paula Nickelson,
Region A
David Bagge,
Region D
James Settle,
Region E
Mike Herbert,
Region F
Mark Pethan,
Region H
Steve Besemer,
Region I

National Flood Insurance Program (NFIP)

Dale Schmutzler,
Floodplain Program Manager
Karen McHugh,
Floodplain Management Officer
Scott Zeller,
Floodplain Management Section Engineer & Cooperating Technical Partner (CTP)

Preparedness Section

Training/Exercises Program

Nick Goeke,
Training and Exercise Program Manager

Exercises

Shannon Carey,
Senior Support Assistant

Training

Jim Charrier,
Training Coordinator
Jack Raetz,
Training Coordinator
June Simonton,
Administrative Assistant

Human Services Program

Dante Glinieki,
Human Services Program Manager
Rebecca Estes,
Human Services Planner
Aren Koenig,
Human Services Planner
Anne Kyle,
Human Services Planner

Missouri Emergency Response Commission (MERC)

Tina Brown,
Executive I
Patricia Tye,
Administrative Assistant

Radiological Emergency Preparedness Program

Jim Kammerer,
Radiological Systems Maintenance Supervisor
Greg Voss,
Rep Program Manager
Jeff Rackers,
Radiological Systems Maintenance Technician
Darrell Chute,
Public Safety Manager/Radiological Emergency Planner
Mary Smith,
Administrative Assistant

Response Division

Scott Davis,
Response Division Manager
Jennifer Storey,
Administrative Assistant

Readiness Section

Quinn Gardner,
Readiness Section Chief

Statewide Regional Coordinators

Maureen Burke,
Region A
Derek Lohner,
Region C
Denise Russell,
Region D
Mark Winkler,
Region E
Brenda Gerlach,
Region F
Sheila Huddleston,
Region G
Vacant
Region H
Brett Hendrix
Region I

Watch Center

Debbie Sherman,
Communications Specialist

Web EOC

Lauren Stine,
Coordinator

Facility/Communications

Tom Masso,
Facilities Manager

Logistics/Resources Section

Randy Scrivner,
Logistics Section Chief

Resources

Dan Harrison,
Planner
Vacant

Information Technology

Jim Bernskoetter,
Information Technology Technician

Geographic Information Systems

Debbie Briedwell,
Geographic Information Systems Specialist
Alexis Gieseker,
Geographic Information Systems Specialist

Recovery/Finance Division

Ron Broxton,
Recovery/ Finance Division Manager
Elizabeth Thompson,
Administrative Assistant

Public Assistance Section

Alan Prenger,
Public Assistance Section Chief
Diane Petty,
Administrative Assistant
Kim Stuefer,
Public Assistance Coordinator
Karen Cassmeyer,
Public Assistance Coordinator
Jeff Briggs,
Public Assistance Coordinator
David Burgan,
Public Assistance Coordinator
Angie Mengwasser,
Public Assistance Coordinator
Stephen Cheavens,
Public Assistance Coordinator

Fiscal & Administration Section

LeAnn Ringwald,
Branch Chief

Non-Disaster Grants

Susan Randall,
Accounting Specialist III

Financial Reporting

Rose Hodge,
Accountant III

Procurement

Amber Willis,
Procurement Officer I

Professional Audit/Monitoring

Catherine Long,
Accounting Specialist

Disaster Reporting

Nikol Enyart,
Accounting Specialist II

Disaster Reporting/Payables

Lynn Bock,
Accounting Specialist I

Payables/Fixed Assets

Vacant

Human Resources

Jackie Hofstetter,
Account Clerk II

Mitigation Section

Elizabeth Weyrauch,
Mitigation Section Chief
Dave Lupardus,
Senior Hazard Mitigation Specialist
Gayla Weber,
Senior Hazard Mitigation Specialist
Heidi Carver,
Senior Hazard Mitigation Specialist

Last updated 7/28/2014 8:35:14 AM